
- Easier to drive the gate : The motor is mounted on the far end from the hinge point
- Special sliding groove : This enables the tolerance to the unevenness of road suace up to 70 mm.
- Unlimited opening angle : As far as the opener is concerned, the opening angle can be greater than 180 degree.
- Automatic locking : This combines both closing and locking actions.
- Safe and Practical: in case of power failure, the motor is equipped with a personalized releasing key
- Manual Release option with customized key
- Non –Corrosive stainless steel base plate.
| Power supply | 220 V AC / 50 Hz |
| Motor power | 100 W * 2 nos |
| Motor Voltage | DC 24 V |
| Gate moving speed | 10 – 15 m / min |
| Maximum weight of gate | 600 + 600 Kg |
| Remote control distance | ≥ 50 m |
| Limit switch | Magnet |
| RPM | 2800 |
| Motor Force | 1000 N |
| Working temperature | -20°C ~ +70°C |
| Protection Class | IP 54 |


