
- Reliable and robust operator
- Control with numerous additional features, e.g. partial opening
- Over heat protection function
- Maintenance-free operator with long service life
- The base is made of non-corrosive high strength aluminium
- Easily accessible emergency release
- Suitable for residential, business centre, hotel, hospital, etc..,
| Power supply | 220V AC |
| Motor power | 24V DC / 150 W |
| Gate moving speed | 18m/min |
| Maximum weight of gate | 800Kg |
| Remote control distance | ≥50m |
| Limit switch | Magnetic Limit |
| Noise | ≤58dB |
| Working Duty | S2, 20 mins |
| Working temperature | -20°C ~ +70°C |
| Protection Class | IP 57 |



