
- Ideal for heavy gates, paicularly it is used on commercial sites
- Sliding Gate Operator with geared motor
- Reliable and robust operator
- Control with numerous additional features, e.g. Paial opening
- Maintenance-free operator with long service life
- The base is made of non-corrosive high strength aluminium
- Easily accessible emergency release
- Suitable for shopping mall, industries, business centre, hotels, hospitals etc.,
| Power supply | 220V AC |
| Motor power | 750 W |
| Gate moving speed | 11 – 13 m / min |
| Maximum weight of gate | 2000 Kg |
| Remote control distance | ≥50m |
| Limit switch | Spring limit switch |
| Noise | ≤ 60 dB |
| Output torque | 42 Nm |
| Output sha | 50 mm |
| Working temperature | -20°C ~ +70°C |
| Protection Class | IP 57 |


