
- Reliable and robust operator
- Control with numerous additional features, e.g. partial opening
- Over heat protection function
- Maintenance-free operator with long service life
- The base is made of non-corrosive high strength aluminium
- Easily accessible emergency release
- Suitable for residential, business centre, hotel, hospital, etc..,
| Power supply | 220V AC / 50 Hz |
| Motor power | 400 W |
| Gate moving speed | 11-13m/min |
| Maximum weight of gate | 1000Kg |
| Remote control distance | ≥50m |
| Limit switch | Spring limit switch |
| Noise | ≤60dB |
| Output torque | 22 Nm |
| Output sha | 50 mm |
| Working temperature | -20°C ~ +70°C |
| Protection Class | IP 57 |


