
- Reliable and robust operator
- Control with numerous additional features, e.g. partial opening
- Over heat protection function
- Maintenance-free operator with long service life
- The base is made of non-corrosive high strength aluminium
- Easily accessible emergency release
- Suitable for residential, business centre, hotel, hospital, etc..,
| Motor Power supply | 220V AC / 50 Hz |
| Main Power Supply | 415 V AC / 50 Hz |
| Motor power | 1100 W |
| Maximum weight of gate | 3000 Kg |
| Maximum Current (A) | 4 |
| Maximum Torque | 77 Nm |
| Pinion Tooth Module | 4 |
| Lubrication | Oil |
| Duty Circle | 100 |
| Nominal Working Time | 40 m / min maximum 12 m / min – minimum |
| Working temperature | -20°C ~ +70°C |
| Protection Class | IP 57 |


